Start Kontakt

Rozszerzanie dysków maszyn wirtualnych w VMware

Czasami mamy do czynienia z problemem braku wolnego miejsca na dyskach maszyn wirtualnych z systemem Microsoft Windows, rezydujących w infrastrukturze VMware (vSphere). Na szczęście da się wykorzystać zalety vSphere oraz określone narzędzie systemu Windows, dzięki czemu możemy szybko uzyskać więcej miejsca na dysku.

Istnieją dwa przypadki takiego problemu: po pierwsze, konieczne jest rozszerzenie dysku niesystemowego takiego jak D:, E: itd. Po drugie, czasem należy rozszerzyć dysk systemowy (tj. C:). Ten drugi przypadek jest ciekawszy, ponieważ system Windows nie pozwala wprost na rozszerzanie dysku systemowego. Możemy jednak zastosować sztuczkę, która pomoże nam rozwiązać ten problem!

Zanim zaczniemy się zajmować zaawansowanymi i potencjalnie niebezpiecznymi opcjami, pamiętajmy, aby wykonać poprawną kopię zapasową!

Rozszerzanie dysku niesystemowego

  1. Kliknij maszynę wirtualną prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Edit Settings.
  2. Zostanie otwarte okno dialogowe. Za pomocą niego możesz wybrać odpowiedni dysk (na przykład Hard Disk 2).
  3. W polu Provisioned Size, widocznym po prawej stronie okna, podaj nowy rozmiar dysku (na przykład 5 GB).
  4. Naciśnij OK i czekaj, aż rekonfiguracja się zakończy.
  5. Zaloguj się na maszynę wirtualną, a następnie uruchom narzędzie Computer Management, a w dalszej kolejności Disk Management. Zobaczysz widok podobny do poniższego:
  6. poszerzanie dysku
  7. Zwróć uwagę na dwa obszary: pierwszy o wielkości 2 GB odpowiada już przydzielonej pamięci, natomiast drugi o wielkości 3 GB został właśnie dodany. Obecnie mamy jednak dostęp tylko do pierwszego obszaru. Drugi obszar o wielkości 3 GB jest niewidoczny z poziomu systemu operacyjnego.
  8. Aby uzyskać do niego dostęp, uruchom wiersz poleceń cmd.exe, a następnie z wnętrza okna program użytkowy diskpart.exe.
  9. Następnie wykonaj polecenie list vol, które pozwoli wyświetlić wolumeny dostępne na dysku:
  10. poszerzanie dysku
  11. Naszym dyskiem jest D:, więc odpowiedni numer wolumenu wynosi 2. Wybierz go poprzez wykonanie polecenia sel vol 2.
  12. poszerzanie dysku
  13. A teraz po prostu użyj polecenia extend, aby poszerzyć wolumen 2.
  14. poszerzanie dysku
  15. Spójrz teraz na okno narzędzia Disk Management. Jego zawartość potwierdza, że mamy obecnie dysk o pojemności 5 GB:
  16. poszerzanie dysku

To w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o poszerzenie dysku. Zauważ, że nie musieliśmy w ogóle wyłączać serwera. Cała procedura była całkiem prosta.

Rozszerzanie dysku systemowego

  1. Wyłącz maszynę wirtualną, której dysk systemowy należy rozszerzyć.
  2. Kliknij maszynę wirtualną prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Edit Settings. Następnie, podobnie jak w poprzednim przypadku, w polu Provisioned Size, widocznym po prawej stronie okna, podaj nowy rozmiar dysku. Zapamiętaj na boku nazwę datastore, na którym znajduje się dysk systemowy, a także nazwę pliku dysku wirtualnego (*.vmdk).
  3. Znajdź drugą maszynę wirtualną z takim samym systemem operacyjnym, jak ta, której dysk chcesz zmienić. Zamknij ją, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Edit Settings. Następnie kliknij przycisk Add (oto wspomniany trick: do maszyny drugiej dodamy dysk systemowy maszyny pierwszej, aby go następnie bezproblemowo poszerzyć).
  4. Wybierz opcję Hard Disk, a następnie kliknij Next.
  5. Wybierz opcję Use an existing virtual disk.
  6. Przejrzyj datastore, by znaleźć plik systemowego dysku wirtualnego maszyny modyfikowanej, wybierz go, dwa razy kliknij przycisk Next, a następnie Finish.
  7. Naciśnij OK. Druga maszyna zostanie zrekonfigurowana i otrzyma nowy dysk, który jest dyskiem systemowym maszyny pierwszej.
  8. Włącz drugą maszynę, zaloguj się, a następnie wybierz Computer Management/Disk management. Będziesz mógł zauważyć dodatkowe pole odpowiadające nowo dodanemu dyskowi.
  9. A teraz powtórz kroki od 7. do 10. z poprzedniej procedury, aby rozszerzyć ten dysk z poziomu systemu operacyjnego.
  10. Wyłącz maszynę drugą.
  11. Usuń poszerzony dysk z maszyny drugiej za pomocą okna dialogowego Edit Settings - wybierz odpowiedni dysk i kliknij Remove.
  12. W polu Removal Options upewnij się, by była zaznaczona pierwsza opcja: Remove from virtual machine (dysk fizyczny nie zostanie usunięty z datastore).
  13. Uruchom maszynę pierwszą. Jeśli podczas bootowania systemu pojawi się jakiś błąd (np. 0xc000000e), podłacz do maszyny dysk instalacyjny z systemem, zabootuj się z niego, wybierz opcję Repair, a następnie otwórz okno z wierszem poleceń i wykonaj następujące instrukcje:
  14. c:
    cd boot
    bootrec /rebuildbcd
  15. Zrestartuj maszynę. Obecnie system operacyjny powinien się wczytać bez problemów, a dysk systemowy będzie poszerzony.

Jak już wspomniano, trick polegał na podłączeniu dysku systemowego z maszyny oryginalnej do innej maszyny, w której mógł zostać poszerzony w prosty sposób. Oto potęga wirtualizacji VMware/vSphere.